Teplice nad Metují 26. srpna 2017

5. kolo Rock Point Boulderzávody

Mezinárodní horolezecký filmový festival

Tradice a úroveň teplického festivalu je silná, 34 let vývoje. Filmy jsou stále hlavní náplní, ale akce je složená z energií všeho druhu. Dokážete si představit filmy bez stánků? Stánky bez filmů? Místní večery bez divokých párty či náhodných setkání? Fesťák bez boulderingu? Fesťákové finále Boulderzávodů bez kotle lidí?

Pátek, 5. kolo Rock Point Boulderděti

V pátek proběhlo 5. kolo Boulderdětí. I přestože na webu další závod nehlásíme, zprávy z backstage říkají, že se dupe do příprav 6. finálového kola. Info přibude brzy.

Děti si s rodiči užívali festival a postupně přes den odskakovali do své kategorie. Duo Zdenda Horáček a Jenda Šolc připravili závod velice dobře. Super bouldery měly za následek jak unavené ruce, tak rozřazené všechny děti.

Míša Panáčková připravila tradiční boulderzávodní workshop společně se dvěma psychology Oldřichem Ďurechem a Evou Čermákovou. Workshop byl rozdělen na teoretickou a pratickou část. Mluvilo se o motivaci, roli trenéra, podpoře svěřence, zkrátka oblast psychologie. V druhé části workshopu jsme si povídali o tom, jak dítěti nezhnusit sport, jak se motivovat, aby mě bavili nebaviči? Jak jsme to měli v dětství my? Co jsme si mysleli o trenérech a o rodičích my sami? Nezapomínejme na to, nebo si to opět připomeňte, když si nebudete vědět rady.

Sobota, 5. kolo Rock Point ČP dospělých

Noční bouřka znamenala mírné komplikace v podobě mokrého dopadiště a vlhkých chytů,  start kvalifikačních kol byl tedy o hodinu posunut. V kvalifikaci čekalo na startující celkem 6 boulderů, ve kterých svítily vedle tradičních Makak i nové Virgin Grip chyty.

34 holek, včetně všech velkých favoritek (snad kromě Verči Šimkové) nastoupilo do ženské kvalifikace, aby se popralo o 8 postupových míst do večerního finále, které slibovalo super diváckou kulisu. 3 topy, včetně lehčí dvojky a pětky, byly minimem k postupu. Zajímavý byl určitě obouruč dvojskok do struktury na začátku dvojky.

Juniorka Terka Jelečková komentuje kvalifikaci:

“Bylo vidět, že si kluci stavění boulderů užili. Závod mi docela seděl, jen nebyla síla, ale ta se dá vždycky natrénovat. Závody beru jako skvělý trénink, kde narazím na zajímavé kroky, které mi můžou hodně dát a určitě se mi budou zkušenosti ze závodů do budoucna hodit.”

Relativně těžká chlapská kvalifikace se tradičně rozdělila na dvě skupiny a 57 závodníků se rvalo o vstupenku do finále. Hodně se topovalo ve dvojce a čtyřce, ve zbytku boulderů bylo potřeba řádně přiložit. Speciálně jednička a trojka měly těsně pod topem těžké kroky. Super překvapením byl Jakub Lyčka na 3. místě, naopak do nejlepších 13ti se nevešli třeba Michal Běhounek, Honza Novák nebo Jenda Šolc.

Martin Dvorský o mužské kvaldě:

“Za mě, jakožto tradičního závodníka, musím říct, že sem se parádně potrápil a přebouldřil poctivou půlku. Problémy byly zajímavý, žádnej se nedal jen tak zadarmo urvat. Plus nový chyty a super divácká podpora. Aloha.”

Teplické finále tradičně připomíná gladiátorské koloseum. Půlkruh diváků, který se srotil před stage, mohl mít klidně i 3000 hlav. Navíc hlav lezeckých, které samozřejmě ví a cení nejvíc.

Finále holek začalo po Ocún High Jumpu v 18:00. Technická jednička po žlutočervených pyramidách, dvě silovky v převisu (včetně trojky přes golf strukturu) a závěrečná čtyřka v kolmáči. Bouldery byly mega těžké a i přes příznivé chladnější počasí se moc netopovalo. Vlastně každý, kdo dal top, stál nakonec na bedně. Eliška se spíše skalní fazónou (letos přelezený projekt La Bomba v Labáku) nakonec urvala top ve trojce, a s ním i třetí místo v závodě. Eddie začala skvěle se 2 topy, Péťa zase zabojovala s onsightem ve trojce. Nakonec rozhodovala zóna v těžké čtyřce, která neměla ani jeden top.

1. místo: Petra Růžičková

2. místo: Edita Vopatová

3. místo: Eliška Vlčková

Finále kluků slibovalo velkou show. Bouldery byly opět nastaveny relativně těžce, 3 finálové cesty měly pouze jeden top. Pískařské publikum bavila především převislá dvojka s nutnou spárařskou žábou, která naznačila mnohé :). Rozpor přes golfáče ve čtyřce byl pak třešničkou na dortu a kalhoty praskaly ve švech. Skvěle začal na jedničce Rishat a když ustál skok do zóny a následně i topoval, speaker Brťák pohotově hlásil “...když mu to sedne, tak i Martin Stráník hlavu zvedne!” Škoda neproměněných pokusů ve dvojce, které ho možná připravily o bednu. Na tu se ale se svým onsightem ve dvojce  dostal ostravský Kuba Lyčka a potvrdil tak svoje umístění z kvalifikace. Pro Kubu Jedličku byla cenná zóna na jedničce v poslední vteřině a bral druhé místo. Marťas Stráník pak potěšil diváky i stavěče když z první poslal nedobytnou trojku a pak tradičně zdravil z topu posledního boulderu finále rozprouděný teplický dav. Atmoška byla úžasná. Kdo byl, ví.

1. místo: Martin Stráník

2. místo: Jakub Jedlička

3. místo: Jakub Lyčka

 

Ocún High Jump

Soutěž bomberů a pumpařů jsme letos rozdělili na kvalifikační a finálové kolo. Neomezený počet pokusů na Ocún madlech a finále v sobotu na oficiálních skokových chytech. Holek bomberek je méně. Bylo super, že soutěž nebyla jen pro Karču Bílkovou a Domču Dupalku. Karina se letos stala jumperkou fesťáku, za ní Domča. Na paty oběma šlapala Terka Kaletová.

Soutěž skokanů je skvěle vyhecovaná. Kdo chce skočit nejdál řeší techniku, dynamiku, vzájemné hecování. Ríša Pařil poslal skvělých 240 cm, stejně tak Martin Šifra, ovšem Ríša měl čistší průchod soutěží a stal se pumpařem číslo jedna. Výborně skákal i třetí Ondra Hrudka.

 

Afterpárty

Byla. Jde vlastně napsat souvislý text o dunícím a bouřkou problikávajícím funky večeru?

Chvílemi fullhouse. Závodníci, stavěči a lidi z okolí i další. DJs Lážo Plážo roztáčí svět a desky. Ulítlá fanynka až z Polska. Spousta pokeců a setkání. Policemany jsme letos naštěstí nechali spát. Olivson roztáčí dance nejen pod deštníkem. Bouřka a mačkanice...mačkanice kluků a holek kvůli bouřce???

Díky!

Teplice jsou jenom jedny. Lidi vodu na plicích rozhodně nemají, a je to vždy pořádně slyšet. Závodníci se na tento závod těší stejně jako všichni další účastníci. Tvůrcům boulderů, rozhodčím, speakerům, organizátorům, partnerům i fesťáku patří neskutečné díky. Stejně jako bouldering je součástí fesťáku, tak je i závod utvořen každou přihlížející či lezoucí bytostí. Bump všem.

 

Propozice: 

Kdy: 26. srpna 2017

Kde:  Teplice nad Metují Mezinárodní horolezecký filmový festival 

Startovné: člen ČHS 150,- Kč, 200 Kč po ukončení slevy (16.8. včetně platby)
                 nečlen ČHS 250 Kč, 350 Kč po ukončení slevy (16.8. včetně platby)

Platba startovného: na číslo účtu 2501173531/2010 - do poznámky jméno, příjmení a CP Teplice

Stavěči: Vilém Chejn, Denis Pail

Chyty: Makak, Virgin holds

Hlavní rozhodčí: 

Delegát ČHS: 

Časová osa závodu:

07:45 – 09:30             registrace ženy

10:00 – 11:30             kvalifikace ženy (flash)

09:00 – 11:30             registrace muži

             12:00              kvalifikace muži I. skupina (flash)

             13:45              kvalifikace muži II. skupina (flash)

             18:00              finále ženy (on sight)

             19:30              finále muži (on sight)

             21:00              vyhlášení výsledků

Přečtěte si doprovodný program celého festivalu.