Ostrava 6. května 2017

2. kolo Rock Point Boulderzávody 2017 – Ostrava

Trojhalí Karolina – nádherné industriální prostředí, které se již poněkolikáté stalo dějištěm Rock Point Českého poháru v boulderingu. První květnový víkend se na místě bývalého vodního mlýnu sešli nej čeští boulderisti, a že to byla mela… Nová široká stage = 6 pětimetrových Makak profilů se spoustou možností, skvěle zvládnutá organizace závodu a fajn doprovodný program. Bylo na co se dívat a foťák Standy Mitáče, našeho dvorního fotografa, cvakal, co mu paměť stačila!

Na pozici potenciálního vítěze se namísto tradičně suverénního Martina Stráníka (který tento víkend skončil na SP v Japonsku na 49. místě) postavil netradičně Adam Ondra. Ten se jednoznačně postaral o to, aby byl závod divácky zase o stupeň atraktivnější. A to nejen lezecky… Proběhla přednáška o Dawn Wall, autogramiáda a spoustu osobních motivujících setkání včetně skateboardingu s partičkou boulderprcků. :)

2. kolo Rock Point Českého poháru v boulderingu
Sobota 6. května 2017

26 holek a 43 kluků nastoupilo do sobotní kvalifikace čítající v každé kategorii 8 boulderů. Možná i nižší teplota a dobré tření pomohly k hodně topům. Adam proletěl kvalifikací a váhal jen ve smekavé trojce. Z prvního šel překvapivě Honza Chvála a spolu s ním dalších 13 mužů. Dámskou kvaldu vyhrála Péťa Růžičková s 8 topy a skvěle si vedly i juniorky. Na dámské finále nakonec stačilo 5 topů na 7 pokusů.

Finále

Finále mužského i dámského závodu proběhlo zároveň.  Oči lítaly ze strany na stranu a diváci skandující v různých sektorech radili, kam se zrovna dívat.

Charakter mužských boulderů byl více technický. Prvním krokem každého závodníka na začátku finále bylo nasednutí na špatný stup s následným kontrolovaným přepadem do zóny. Styl „síla není potřeba“ fungoval (viz slova Martina Stráníka na Asia tour). Ve druhém boulderu vícero závodníků olizovalo top, do kterého to chtělo jít s rozvahou, ne dynamikou. Ve třetím neslavil top ten, kdo nazvládnul zašpičkovat při závěrečném kroku do topu. Čtvrtý boulder byl ve znamení silového výlezu přes struktury a technického navážení na závěr. Záludností a myšlenek bylo v mužském finále hodně, rukopis Honzy Zbranka a Jendy Šolce.

1. místo: Adam Ondra
2. místo: Rishat Khaibullin (KAZ)
3. místo: Jakub Konečný
4. místo: Roman Kučera

Po letech silovějších předpokládaných vítězství je nyní ženské finále ke sledování velmi zajímavé. Vítězka rozhodně není předem jasná.  Jinak bezchybné Verče Šimkové nesedl technický začátek prvního boulderu, kterým se bohužel poslala na třetí místo. Souboj mezi Petrou Růžičkovou a Eliškou Adamovskou rozhodla technika a flexibilita… Eliška po prvních závodech ČP v boulderingu hodnotí:

„Závod se mi moc líbil, a to jak z hlediska super boulderů, tak hlavně atmosférou. Bylo super, že jsem mohla lézt tady před domácím davem.J  Jelikož jsem nervák, tak mně psychicky strašně povzbudilo, že jsem vylezla první technický boulder. Od té doby se mi lezlo skvěle.“

1. místo: Eliška Adamovská
2. místo: Petra Růžičková
3. místo: Veronika Šimková

Přednáška

Adam Ondra ve své večerní přednášce stručně projel své lezecké CV. V Krasu je prý krásně, hlavně s topinkou s nivou v ruce! Vyprávění o Dawn Wallu se dalo prožívat téměř živě. Adam výborně zachytil momenty výstupu, jeho opravdovou náročnost a skryté nástrahy. Byly promítnuty zajímavé záběry, třeba přelez klíčové traverzové délky. Napětí a emoce z El Capitana byly cítit až v Ostravě.

Další Adamův cíl je jasný, první světové 9c. Cesta je navrtaná, nakrokovaná, síla a pohyb se posouvají dál. Uvidíme, čeho se dočkáme.

2. kolo Rock Point Boulderděti

Nedělního závodu se zúčastnilo 142 boulderdětí. Větší stage umožnila start 2 dětských kategorií a tak bylo zajímavé sledovat věkové rozdíly a srovnávat. Prďolům z kategorie U8 byly naservírovány poměrně lehké bouldery a tak museli možná poprvé přemýšlet nad počtem pokusů, které nakonec rozhodovaly. V U10 najednou zmizí les rodičovských rukou a začíná se opravdu lézt. Děti mohly třeba poprvé na našich profilech vyzkoušet čistý kolmáč.  Nechyběl ani menší skok v převise.

Je fajn vidět, že bez ohledu na umístění na bedně jsou na našich závodech vidět děti s lezením v krvi. Některé lezecké pohyby ve starších kategoriích a pohybové přemýšlení dětí nám dělají radost. Cesta je dobrá. Držíme palce všem, co chtějí atakovat evropské poháry mládeže nebo se jen bavit s bandou kamarádů venku na skalách.

Workshop vol. 2

I druhý workshop byl hlasitou výzvou k tomu začít se o pohyb zajímat komplexně, od malíčku ruky až po malíček na noze. Kuba Novotný s Adamem Ondrou mluvili o vlastních zkušenostech s propojením celého těla a vnímání pohybu. Velký důraz byl kladen na to dát přednost zdraví před krátkodobou výkonností a být při tom na správné cestě. Proč striktně používat při lezení malíček, tlačit do celých chodidel a jak se lezci můžou učit třeba od orangutanů? Kdo byl, ví. Ve workshopech a v hloubce témat vidíme ohromný potenciál a budeme se snažit jim postupně dávat víc a víc prostoru v rámci našeho bouldervíkendu. Příště Matouš Pokorný o regeneraci po výkonu a spoustě dalších věcech.

Shlédněte výsledky video

Sledujte nás na facebooku instagramu!

Díky všem a budeme se těšit na MČR v Praze!

Autor: Martin Veselý

Foto: Standa Mitáč (www.stanislavmitac.com)

propozice k závodu:
 
2. kolo Rock Point Český pohár v boulderingu 2017 se uskuteční v krásném prostoru ostravského Trojhalí.
Bude se jednat o závod mládeže a dospělých, oba český pohár a druhý nominační závod do reprezentace.
Kdy: 6. května 2017
Kde: Trojhalí Karolina, K Trojhalí 3361/5, Ostrava
Startovné: člen ČHS 150,- Kč, 200 Kč po ukončení slevy (26. 4. 2017 včetně platby)
                 nečlen ČHS 250 Kč, 350 Kč po ukončení slevy (26. 4. 2017 včetně platby)
Platba startovného: na číslo účtu 2501173531/2010 - do poznámky jméno, příjmení a CP Ostrava
Stavěči: Jan Zbranek, Jan Šolc
Ubytování: tělocvična Dvojhalí, cena 50,-/noc, rezervace zde.
Hlavní rozhodčí: Miroslav Doseděl
Delegát ČHS: Lumír Návrat
Časová osa závodu:
07:30 – 08:00             registrace dívky a chlapci B
08:30 – 09:30             start dívky a chlapci B
08:45 – 09:15             registrace ženy, dívky A a juniorky
10:15 – 11:45             kvalifikace ženy, dívky A a juniorky
10:30 – 11:15             registrace muži, chlapci A a junioři
             12:45              kvalifikace muži, chlapci A a junioři (dvě skupiny)
             16:00             vyhlášení výsledků mládež B, A a junioři
             18:00              finále ženy a muži, 4 cesty OS
             19:45              vyhlášení výsledků
Kategorie B, A a junioři se musí zaregistrovat do obou systémů = na webu boulderzávody a na horosvazu
další partneři závodu: 
                        

Rock PointGenerální partner

Závody pro děti